Wakacje w Świnoujściu
Mało kto wie, że Świnoujście od lat zostaje doceniane wieloma prestiżowymi nagrodami polskimi i międzynarodowymi. Jest to jedno z najszybciej i najlepiej rozwijających się miast - cel jest konkretny stworzyć najbardziej dogodne warunki wypoczynku dla turystów.
Wakacje w Świnoujściu to gwarancja dobrze spędzonego czasu. Spacery po najszerszej i najczystszej polskiej plaży, bogaty w powietrze jod, bogata oferta imprez kulturalnych- FAMA, Karuzela Cooltury, Wiatrak, koncerty gwiazd, ciekawe okolice, bogata oferta wycieczek po regionie, bliska odległość od Skandynawii, ciekawa historia i warunki przyrodnicze, dogodne warunki uprawiania sportów to tylko część atrakcji, która nie pozwoli nam się nudzić na wakacjach w Świnoujściu.
Wyspiarski klimat determinuje tempo życia w kurorcie, rejsy statkami, promem, żaglowcami, statkami wycieczkowymi, pozwalają turystom poszerzać wiedzę o tej części polskiego wybrzeża. Wakacje w Świnoujściu to dobry wybór.
Latarnia w Świnoujściu
Obowiązkowym miejscem do zobaczenia podczas pobytu w Świnoujściu jest latarnia morska, pochodzi z 1858 roku, aby na nią wejść trzeba pokonać 300 krętych schodów. Miejscowi mówią, że latarnia przeżywa swój renesans. Dzięki remontowi jaki został przeprowadzony w latach 1998- 2000 został umożliwiony ruch turystyczny na terenie latarni. Została odrestaurowana i dziś stanowi podstawowy obiekt nadmorskiego pejzażu miasta.
Warto wspomnieć, że to najwyższa latarnia na Bałtyku i polskim wybrzeżu, jedna z najwyższych w Europie. Składa się z trzech budynków, centralą część stanowi wieża. Będąc na szczycie latarni, warto zapoznać się z historią latarnictwa świnoujskiego, sięga ona aż XII wieku, kiedy to palono ogromne ogniska, by wskazywać drogę żaglowcom, kupcom zmierzającym do Wolina. To wspaniała część polskiej historii morskiej.
Dzisiejsza latarnia jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce, poza światłem białym, emituje także światło czerwone, ma także funkcje radiolatarni, ponieważ za pomocą alfabetu Morse’a, wysyła sygnały rozpoznawcze. Latarnia nie znajduje się bezpośrednio na wyspie, leży tuż przy Warszowie, jeżeli jesteśmy na wyspie, przeprawiamy się na wschodni brzeg Świny, promami Bielik, droga na latarnie jest szczegółowo oznaczona, co znacznie zwiększa ruch turystyczny w jej kierunku.
Plaża w Świnoujściu
Nie ma piękniejszej plaży w Polsce, niż plaża w Świnoujściu, świadczą o tym nie tylko opinie turystów, ale także liczne nagrody, przyznawane przez prestiżowe instytucje tej najszerszej plaży w Polsce. Wiele nadbałtyckich kurortów ze względu na uwarunkowania środowiska posiada bardzo wąskie plaże, obniża to komfort plażowania. Świnoujska plaża miejscami ma nawet 130 metrów szerokości, podczas gdy niektóre plaże nie mają nawet 30 m.
Plaża została wyróżniona prestiżową nagrodą "Błękitna Flaga". Nagroda jest elementem programu międzynarodowej Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej, tym samym zaświadcza o najwyższej jakości wody, bezpieczeństwa, gospodarki środowiskowej jaką prowadzi się w danym miejscu, na danym obiekcie. Takie wyróżnienie to nie tylko zaszczyt dla władz miasta, ale ciągłe inwestycje w standardy i jakość świnoujskiej plaży. Jako jedna z nielicznych plaż w Polsce, zaopatrzona jest w prysznice, nowoczesny system bezpieczeństwa. Dzięki dłużej szerokości, możliwe jest spokojne plażowanie, bez leżenia sąsiadowi na jego kocu. Plaża w Świnoujściu została uznana za najbezpieczniejszą w rejonie zachodniopomorskim. Blisko plaży usytuowany jest także deptak, uznany za najlepszą urbanistyczną inwestycję Świnoujścia. Plażowanie w takim miejscu to czysta przyjemność.
Fortyfikacje Świnoujścia
Forty, które tworzą Twierdzę Świnoujście to niewątpliwie jedne z najciekawszych w Polsce. Twierdza była swoistym zespołem fortyfikacyjnym, zadaniem którego była obrona portu. W pierwotny skład fortyfikacji wchodziły 4 forty, zachowały się do dziś 3. Fort Gerharda, nazwany także wschodnim według historyków, jest jednym z najlepiej zachowanych XIX wiecznych fortów w Europie. Dziś jest to dobrze zagospodarowany obiekt turystyczny, gratka dla miłośników fortyfikacji, a także dla dzieci, można tu spotkać urzędującego generała, chodzić po polu minowym, ćwiczyć z pruskimi żołnierzami. Kolejnym elementem twierdzy Świnoujście jest Fort Anioła, zasadniczo miał spełniać funkcji obserwacyjne. To trzypiętrowy budynek, w którym dół zajmowała armia ręczna, a dwa pozostałe armia z lekką bronią polową. Podczas II wojny światowej, fort został przejęty przez niemiecką armię i został punktem obserwacyjnym wyposażonym we wszystkie cuda ówczesnej techniki. Był doskonałą oazą obserwacyjną, po wojnie trafia w ręce Rosjan i tak aż do 1992 roku. Dziś to przede wszystkim placówka kulturalna Świnoujścia. Fort Zachodni przeznaczony był przede wszystkim do obrony portu przed obcymi okrętami wojskowymi. To bateria nabrzeżna wzbogacona a artyleryjski taras, podziemne kazamaty. Fort Zachodni doskonale przystosował się do swojej obronnej działalności wykorzystywał moździerze, a nawet karabiny maszynowe. Fortyfikacja Świnoujścia wiele nam mówi o nieco burzliwej historii obrony portu przed wrogiem.