Cesarskie uzdrowiska, sposób na wczasy w Świnoujściu
Integralną część atrakcji turystycznych Świnoujścia, wzbogacają miejscowości sąsiedzkie, odległe o 5 km cesarskie uzdrowiska- trzy niemieckie miejscowości, malownicze kurorty Ahlbeck , Heringsdorf i Bansin. Pobyt u naszych sąsiadów, to estetyczne przeżycie, zwłaszcza osób wrażliwych na architektoniczne walory budynków. Miejscowości te, nie mogą być w żaden sposób utożsamiane z polskimi nadbałtyckimi kurortami. Przede wszystkim dlatego, że niemiecka turystyka, przynajmniej po obserwacji rozwoju tych kurortów, nie zmierza w stronę komercji. Miano „cesarskie” uzyskały dzięki licznym odwiedzinom najbardziej znanych cesarzy Niemiec- Wilhelma I, Wilhelma II, Fryderyka III. Bywał tutaj także cesarz Austro- Węgier . Droga jaką przebywał niegdyś cesarz, z Ahlbecku do Bansinu została nazwana „cesarską drogą”, warto także wspomnieć, że niegdyś była połączona ze Świnoujściem i stanowiła najdłuższą w Europie promenadę.
Wczasy w Świnoujściu i zwiedzanie Ahlbecku
Pierwszą miejscowością, na którą trafiamy w swojej podróży jest Ahlbeck. Mieści się 5 km od Świnoujścia, co ciekawe, możemy dojść tutaj plażą, pojechać ścieżką rowerową. Można skorzystać także z autobusu Europaline, bilet kosztuje jedyne 10 zł i obejmuje 6 dowolnych przejazdów między miejscowościami. To alternatywa na zwiedzanie okolic podczas niepogody. Gdy pogoda nas rozpieszcza długimi i ciepłymi wieczorami warto wybrać się na spacer do Ahlbecku. Miejscowość posiada charakterystyczne molo o długości 280 metrów, które widać także ze świnoujskiej plaży. W 1970 roku, odrestaurowanemu niemieckiemu molo przyznano status zabytku. Widok z molo umożliwia nam rozkoszowanie się bajkowymi krajobrazami wschodniej części ”polsko-niemieckiego” Bałtyku. Ahlbeck to przede wszystkim zakątek, gdzie Niemcy upodobali sobie budowanie wilii, wielokondygnacyjnych willi, w których mieszczą się apartamenty, domy mieszkalne, hotele, pensjonaty. Każdy budynek jest inny, pielęgnowany z niemiecką precyzją i pomysłowością. Typowy budynek prezentujący swoisty nadbałtycki nurt jest biały, z niewielkimi elementami beżu, brązu, co ciekawe na większości z nich umieszczane są malutkie wieżyczki, co czyni je jeszcze bardziej urokliwymi. W Ahlbecku warto zwiedzić neogotycki kościół, pawilon przy molo czy serwujące przepyszne nadmorskie przysmaki- niemieckie restauracje. Na granicy Alhbecku i Heringsdorfu znajduje się Terma Bałtycka, to atrakcja turystyczna, która przyciąga zarówno turystów polskich jak i niemieckich. Można tutaj skorzystać z kąpieli solankowych, grot skalnych, łaźni rzymskich. To małe SPA, z którego każdy wychodzi zrelaksowany .
Heringsdorf
Nazywany „Niceą Wchodu” Helingsdorf dość długo był wakacyjnym miejscem wypoczynku niemieckiej finansjery. Z biegiem lat, zwłaszcza po II wojnie światowej, Rosjanie cześć Helingsdorfu oddzielili wielkim pawilonem, uzurpując sobie prawa do przebywania w stworzonych przez siebie sanatoriach. W Heringsdorfie na szeroką skalę rozwinęło się turystyczne budownictwo, głównie z czasów wilhelmowskich. Powstające wille to architektoniczne cuda, które rozkwitają nowym blaskiem po renowacjach i procesach pielęgnacyjnych, jakimi otaczają je właściciele. Uwaga, to w Heringsdorfie znajduje się najdłuższe molo w Europie, które ma 508 metrów. Poza długim molo, warto wstąpić także do obserwatorium astronomicznego , czy gabinetu figur woskowych. Heringsdorf to nieco zapomniane miejsce w Niemczech. Warto także wspomnieć, że to właśnie Heringsdorf zainspirował pewną nieco wybredną damę do stworzenia dla niej specjalnego „pomieszczenia”, w którym mogłaby przebywać na plaży. Z powodu artretyzmu na jaki cierpiała jej wymagania były szczególnie osobliwe, tak rozpoczyna się historia kosza plażowego, który na skalę masową zaczął być produkowany w Heringsdorfie.
Bansin
Bansin to cesarski kurort, który już na początku XX wieku, zaczyna być w pełni niezależnym miejscem, na taki stan rzeczy wpłynęła rozwijająca się sieć kolejowa, do której Bansin dość szybko zostaje przyłączony. Bansin nigdy nie posiadał statusu wioski rybackiej, od początków jego powstania miał być typowo miejscowością wypoczynkową. Tym samym turystyka zatacza tutaj szeroki krąg. Niemiej jednak miejscowość ucierpiała w wyniku procesów historycznych jakie zachodziły w Niemczech w XX wieku. Kiedy zostało utworzone NRD- większość właścicieli została wywłaszczona, po zjednoczeniu, remonty wielu hoteli, pensjonatów przekraczały możliwości finansowe prawowitych właścicieli. Niemiej jednak miejscowość podniosła się z upadku i dziś możemy podziwiać architektoniczne i przyrodnicze piękno Bansinu.
Wakacje w Świnoujściu czyli zwiedzamy sąsiadów
Wakacje w Świnoujściu to nie tylko korzystanie z turystycznej oferty miasta. To także możliwość sprawnego i niedrogiego zwiedzania miejscowości sąsiadujących z wyspą. Warto poświęcić jeden dzień urlopu na zwiedzanie tej części polskiego wybrzeża, przede wszystkim ze względu na jej wybitnie wyspiarski charakter. Okoliczne miejscowości możemy zwiedzić korzystając z oferty komunikacji miejskiej, biur turystycznych , a także wykorzystując rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych.
Międzyzdroje
Międzyzdroje - jedno z najbardziej znanych miejscowości nadmorskich w Polsce. Popularne miejsce wypoczynku polskich celebrytów, rozsławione dzięki organizowanemu co roku Festiwalowi Gwiazd . To wydarzenie kulturalne przyciąga co roku rzesze turystów. Miasto leży na największej polskiej wyspie Wolin. Oddalone jest ok. 20 minut drogi od Świnoujścia. Poza Promenadą Gwiazd, warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze, Wstawę Armii Terakotowej, pomniki przyrody, gabinet figur woskowych czy znajdujący się w niewielkiej odległości od miasta Woliński Park Narodowy. Walory przyrodnicze spowodowały, że część Międzyzdrojów zaliczana jest do specjalnej strefy Natura 2000.
Karsibór
Karsibór – jedno z najbardziej magicznych miejsc sąsiadujących ze Świnoujściem. To trzecia zamieszkała wyspa Świnoujścia, powstała w XIX wieku, jako wynik przekopania wyspy Uznam celem tworzenia Kanału Piastowskiego. Od centrum Świnoujścia dzieli ją 7 km, prowadząca do dużych promów Karsibór trasa, to wspaniała okazja na rowerową wycieczkę. Zwiedzanie wyspy pozwala nam oglądać krainę 44 wysp z całkowicie innej perspektywy. Takich krajobrazów nie znajdziemy nigdzie. Wyspa Karsibór to ptasi rezerwat, jeden z nielicznych w Polsce, nazwany jest Karsiborską Kępą. To pierwszy rezerwat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, gratka dla miłośników ptaków, tym bardziej, że jest to lęgowisko ptaków siewkowatych oraz wodniczek. Na wyspie znajduje się także Rezerwat Paproci. Gniazda wodniczek znajdują się tylko w wybranych miejscach na świecie. Poza atrakcjami przyrodniczymi możemy zwiedzić XV wieczny kościół, a także chaty pokryte słomianą strzechą, wszystkie komponenty, które tworzą klimat Karsiborza, sprawiają, że jest to magiczne miejsce.
Wyspa Wolin
Wyspa Wolin - największa polska wyspa, o znakomicie rozwiniętej infrastrukturze turystycznej i znakomitych walorach przyrodniczych. Warto zaznaczyć, że historia wyspy sięga epoki kamienia, o czym świadczą archeologiczne znaleziska. Na wyspie znajduje się jeden z czołowych parków narodowych- Woliński Park Narodowy. Wyspa Woln jest fenomenem na skalę całej Polski, w harmonii żyją tutaj ludzie i przyroda. Doskonale warunki turystyczne, świeże powietrze przyciąga co roku dużą liczbe turystów. Zwiedzane wyspy może być planem na krajoznawczą wycieczkę podczas pobytu w Świnoujściu. Co warto zwiedzić na wyspie:
• Skansen wikingów w Wolinie
• Międzyzdroje
• Woliński Park Narodowy
• Rezerwat Żubrów
• Jeziorko Turkusowe w Wapnicy