Jednym z symboli Świnoujścia umieszczanych na widokówkach równie chętnie, jak tutejsza plaża, są falochrony. Brama Świny, która została ujęta w dwa falochrony zbudowane z kamienia sama w sobie stanowi cenny mikroregion wysp Wolin i Uznam. Zadaniem falochronów jest osłanianie tutejszego portu przed niszczącym działaniem fal morskich. Dzięki ich obecności fale nie uszkadzają wybrzeża i nie utrudniają korzystania z niego, bo fale rozbijają się na kamiennej ścianie. Falochrony w Świnoujściu pełnią również rolę jednej z głównych atrakcji turystycznych. Trudno uznać wycieczkę do Świnoujścia bez spaceru na spektakularnie wyglądające falochrony za w pełni udaną.
Falochrony w Świnoujściu - legenda i kilka faktów
Biały Wiatrak znajdujący się na główce falochronu zachodniego to jeden z symboli tutejszego portu. Jest z nim związana legenda, której siła oddziaływania do dnia dzisiejszego przyciąga turystów. Wieść gminna głosi, że ma on cudowną moc, z której skorzystał nie tylko bohater legendy, marynarz o imieniu Krzysztof, ale również liczni kuracjusze, którzy zwabieni magicznym działaniem skrzydeł wiatraka wchodzili do środka, pragnąc odzyskać utraconą młodość. Trudno powiedzieć, czy wiatrak i dziś przywraca młodość, ale goście przyjeżdżający do Świnoujścia odwiedzają go bardzo chętnie. Tak naprawdę Wiatrak jest po prostu Stawą Młyny, wyznaczającą wejście na tor wodny prowadzący do Szczecina.
Najdłuższy w Europie kamienny falochron w Świnoujściu
Drugi falochron w Świnoujściu, znany jako wschodni sięga aż 1400 metrów w głąb Bałtyku. Podobnie jak falochron zachodni, powstał w latach 1818 - 1923 i jest najdłuższym europejskim falochronem zbudowanym z kamienia.
Lokalizacja Falochronów w Świnoujściu
Komentarze
-
- 2013.12.25 22:20:05 - hmmno rzeczywiście jest sie czym chwalić.. falochron wybudowany przez niemców ;]odpowiedz